Események február 2025 hónapban – Katona József Könyvtár
Ugrás a tartalomra
Események betöltése

« All Események

  • Ez az esemény elmúlt.

DigiKomm – Agyonnézett képek. Digitális bölcsészet (muzeológia)

2024.05.31.. 17:00 - 18:15

A legutóbbi DigiKomm a digitális művészet magyarországi kezdeteivel és a digitális múzeum fogalmával foglalkoztunk. Az Agyonnézett képek cím Galántai György számítógépes grafikájára utal, ami szerepelt az első magyar Digitart I. kiállításon 1986-ban a Szépművészeti Múzeumban. Mivel monitorok és egyéb technikai eszközök hiányában az eredeti munkákat nem tudták kiállítani, ezért a munkákat megjelenítő monitorokról készített fotók szerepeltek a kiállításon. A vizuális jellemzők, az agyonnézettség nemcsak a pixelekből építkező formavilágban, de a kísérletező kedvben is megmutatkozik.
Szóba kerültek a digitális művészet olyan kezdeti – kiállításokban, kutatóműhelyekben, oktatási programokban megvalósuló – később intézményesült formái mint a Metaforumok (a C3 Kulturális és Kommunikációs Központ (c3.hu) szervezésében), az Internet.galaxisok, a videóképzés a mai MOME-n és az Intermédia Tanszék indulása a mai Képzőművészeti Egyetemen. Máig emlékezetes Eperjesi Ágnes VRML statisztika (1997) című munkája, ami a betárcsázós telefon vonalakkal és az oldalak lassú betöltődésével együtt járó várakozási idő paródiája. Az olvasója türelmét méri az üres képernyő előtt, végül pedig másodpercben kiírja, hogy az olvasónál mikor szakadt el a cérna és mikor nyomta meg a továbblépéshez szükséges billentyűt. Nem kevésbé humoros az Artworld Anonymus Útikönyv Telephóniába (1995) című munkája, ami egy automatából 20 Ft-ért megvásárolható floppyn közli a telefonrendszerek technikai leírását és segítséget nyújt az ingyen interneteléréséhez. A Matáv ezen nem nevetett.
A digitális eszközök mára a múzeumi funkciók többségében szerepet játszanak, így a gyűjtésben, a restaurálásban és megőrzésben, a kutatásban, a megosztásban, a kiállításokban és a közvetítésben. Mindez több új munkakör létrejöttéhez vezetett, ilyen például a digitális kurátor. Javaslom böngészésre Dr. Ruttkay Zsófia oldalát a dimu.hu/digitalis-muzeum-t, amely arra is magyarázatot ad, hogy hogyan kerül közelebb a látogató Weöres Sándorhoz egy virtuális pitypang elfújásával (Gondolatfújás, Weöres100, PIM, 2013).
Javasolt könyvek:
Seres Szilvia (2021) Digitális perspektívák: Az újmédia-művészet hazai kezdetei, Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet, Budapest.
Ruttkay Zsófia és German Kinga (2017) Digitális Múzeum (Múzeumi iránytű 12), Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ. Bővebben

Részletek

Dátum:
2024.05.31.
Időpont:
17:00 - 18:15
Esemény kategória:

Helyszín

Katona József Könyvtár
Kecskemét, Piaristák tere 8. Magyarország + Google Térkép