The International Kodály Society – Nemzetközi Kodály Társaság
Kodályról elnevezett intézmények itthon
Kodályról elnevezett intézmények külföldön
Kodályról elnevezett kórusok és zenekarok
„Kodály Zoltán emlékére” szakalapítvány
Kodály Zoltán Emlékmúzeum és Archívum
kórusművei hangszer kísérettel
szólóénekre írt művei hangszerkísérettel
1888 szeptemberétől Kodály a galántai népiskola tanulója lett. Élete azonban nem sokat változik. Kevesebb ideje marad a játékra. Alig veszi viszont észre, mert játékait is komolyan vette, teljesen elmerült bennük, másrészt, mert munkáját is szívesen és fáradtság nélkül végzi.
Tanítója elégedett csendes, figyelmes magatartásával, értelmes feleleteivel pajtásai befogadják, s ő velük tart vidám tréfáikban; szülei pedig nem szorítják rá semmire, amihez nincs kedve.
1892 szeptemberében Kodály Zoltán megkezdi gimnáziumi, nem sokkal utóbb pedig zenei tanulmányait. A nagy hírű iskolában szigorú tanárok irányítják, zenében viszont inkább csak önmaga nevelője.
A korán érő tehetség többféleképpen is jelentkezik a nagyszombati években. Az iskolai kórusban Kodály kezdettől fogva részt vett. Szülei már sokallják a zenére fordított időt, mert elvonja gimnáziumi tanulmányaitól, holott az mégiscsak fontosabb a jövője szempontjából.
Nem zenésznek szánják ugyanis, bár a zene szeretetét ők oltották bele. Iskolai előmenetele azonban nem romlik, minden osztályt jeles eredménnyel végez. Pedig nem minden tárgy érdekli egyformán. A matematika, fizika nem vonzza különösebben, a nyelvekben, irodalomban viszont kiváló. A gimnázium nemcsak műveltségét gyarapítja, hanem alkotókedvét is serkenti. 1900. június 13-án jeles érettségivel zárja középiskolai éveit, felvételét kéri a budapesti Eötvös–kollégiumba.
1900 szeptemberében kezdi meg az Országos Magyar Királyi Zeneakadémián, zeneszerzés szakon majd ezzel párhuzamosan a Pázmány Péter Tudományegyetem Bölcsészeti karán magyar-német szakon tanulmányait. 1904 júniusában zeneszerzés diplomát szerez.
Kodály szeptemberben újra beiratkozik a Zeneakadémiára egy évre mint önként ismétlő.
Doktori disszertációját a magyar népdal strófaszerkezetéről írta 1906-ban.
Forrás: Kodály Zoltán életének krónikája / Eősze László. – 2.jav., bőv.kiad. – Budapest : EMB , 2007. – p.10-39. – Lásd a katalógusban >>